Představujme vám lektorky a lektory Studia Hortenzie a těšíme se na vás na našich seminářích!

Přečtěte si naše příběhy o tom, jak jsme se dostali k výuce jógy či jiným zajímavým oborům, zkrátka proč nás to baví a naplňuje. Přikládáme i osvědčení o vzdělání, na kterém vytrvale pracujeme. Těšíme se na osobní setkání!

Jana Hrabalová Bendová

Majitelka Studia Hortenzie ● Hormonální jóga pro ženy, muže a diabetiky ● Hatha jóga ● Dětská jóga

Vystudovala jsem strojní fakultu ČVUT v Praze a poté jsem téměř 15 let pracovala v bankovnictví, od řadového zaměstnance až po manažerské posty. Vím, co znamená pracovat pro velké korporace, kde můžete zažít skvělý pocit při zavádění nových produktů, procesů a projektů, ale musíte dělat i věci, které Vás zkrátka nenaplňují, jste pod neutuchajícím tlakem a mnohdy i stresem. Začala jsem být unavená, objevily se první zdravotní komplikace.

Tehdy jsem náhodou objevila hormonální jógovou terapii a prakticky okamžitě jsem se přihlásila na měsíční kurz. Už po první lekci jsem se cítila úžasně, měla jsem spoustu energie a vitality, kterou stres a sedavé zaměstnání odebíraly. Po necelém měsíci cvičení se mi zharmonizovala moje štítná žláza, se kterou jsem měla problémy a trpěla jsem hypofunkcí. Již jsem nemusela denně brát umělé hormony - stal se zázrak! A já stále cvičila a věřila, že tohle má velký smysl. Asi i díky cvičení hormonální jógy se pomalu měnil také můj pohled na svět a na to, co má a co nemá nadále smysl.

Jednoho dne jsem se definitivně rozhodla! Stanu se certifikovanou lektorkou a vydám se na novou a neznámou cestu, která mi ale dávala čím dál větší smysl a také sílu! Certifikace pro lektorství této metody, uděluje pouze její autorka – Brazilka – paní Dinah Rodrigues – a to pouze instruktorům klasické jógy. Začala jsem tedy nejdříve studovat hatha jógu a kromě klasické jógy jsem se připravovala i na zkoušky u Dinah. Při studiu klasické jógy jsem poznala další kolegyně, které měly o zkoušky u Dinah zájem. Při společných diskuzích jsme dospěly k tomu, že by bylo skvělé pozvat Dinah do Prahy – oslovily jsme Dinah a ta nám odpověděla, že ráda přijede.

V červnu 2016 Dinah opravdu přiletěla do Prahy! Připadalo mi to jako zázrak! A co teprve, když jsem ji poprvé uviděla! Nevěřila jsem vlastním očím – opravdu je té ženě, co stála přede mnou 89 let? Byla vitální, milá, usměvavá, vtipná – zkrátka chodící reklama vlastní metody! Na celé metodě, o které říká, že je to v podstatě krije - pracovala více než 20 let s lékaři, fyzioterapeuty a jógovými učiteli. Stále ji vylepšuje a pracuje na dalších sestavách. 

Jitka Janešová

Hormonální jóga pro ženy ● Hatha jóga ● Dětská jóga ● Jin jóga

Jóga je pro mne cestou, na které je stále co objevovat. K józe mne před několika lety přivedly zdravotní problémy se zády. Cítila jsem rovněž potřebu zpomalit své hektické životní tempo. Časem bolesti zad pominuly spolu s tím, jak se i mysl a můj celkový projev stával klidnějším. Na józe se mi líbilo propojení dechu s pohybem, její komplexnost působení na tělo i ducha. Našla jsem pohyb, který mi dával smysl! 

Časem se moje praxe stávala stále hlubší a intenzivnější. 
Jógová praxe mne oslovila natolik, že jsem se jí začala aktivně věnovat a hlouběji studovat u nás i v zahraničí. Postupně se tak jóga stala přirozenou součásti mých dnů. Jóga je pro mě cestou s návodem, jak se cítit dobře, udržet si vnitřní klid a nadhled. Předávat jógu druhým je pro mne jeden ze způsobů, jak lidem pomáhat ke spokojenosti, zdraví a celkové vitalitě.

Sama praktikuji vinnyasa jógu. K této praxi jsem nedávno přidala i sestavu hormonální jógy pro ženy, která mi pomohla vyrovnat hormonální hladinu. Mám z toho velkou radost a věřím, že i pro ostatní ženy se hormonální jóga stane cestou k ozdravení, vitalitě a spokojenosti. Vnímám hormonální jógovou terapii jako velice prospěšnou pro ženu v každém věku. Její účinnost mám ověřenu na sobě a každý další den s hormonální jógou mne utvrzuje o neobyčejné příznivosti pro tělo a mysl, vitalitu a harmonii.

Nesmírnou motivací jsou pro mne pozitivní ohlasy žen, jejich radost z překonaných obtíží a samozřejmě i miminka, která se narodila.

 Absolvovala jsem kurz učitele jógy (hatha jóga, dětská jóga, hormonální jóga pro ženy dle Dinah Rodrigues) a začala jógu vyučovat. V současné době obohacuji svou jógovou praxi o studium jin jógy. Vnímám studium a učení jógy s pokorou a radostí a takto se ji snažím šířit a předávat lidem kolem sebe.

Mou velkou vášní je kromě jógy i cestování po světě i po Čechách, miluji malování a přírodu ve všech jejich podobách.

PaedDr. Martina Mangová

Lunární jóga ● Hormonální jóga pro ženy, muže a diabetiky

Pohyb mě vždy bavil a baví mě hlavně jeho léčivé aspekty. Díky tomu mám doktorát ze sportu a od roku 2006  certifikáty z Lunární jógy a Hormonální jógy. Pohybem jsem se naučila udržovat záda bez bolestí, získávat chybějící energii, harmonizovat hormonální systém, zbavit se bolestí při menstruaci, doléčit akné, udržovat se po fyzické i psychické stránce v pohodě. Nyní své vědomosti předávám na mých kurzech Lunární a Hormonální jógy.

Jsem zakladatelkou Lunární i Hormonální jógy v ČR. Od r. 2006 jsem pomohla mnoha ženám k větší radosti ze života a nasbírala bohaté zkušenosti a ohlasy od žen.

Můj první kontakt s jógou byl již v mateřské škole. Naše paní učitelka s námi cvičila snad každý den, ještě dnes si vzpomínám na mnoho cviků, které mě bavily. Bylo to pro mě jako výlet do jiného světa. Asi kolem 14 let mě začaly mírně trápit bolesti zad, které se velmi zintenzívnily při prvním těhotenství. Díky těmto problémům se zády jsem se seznámila s cviky paní Ludmily Mojžíšové, které mě ještě na vysoké škole naučila jedna fyzioterapeutka. Bolesti zad byly pro mě motivací neustále cvičit a zdokonalovat se, objevovat stále další účinné metody (jógu, tai či, čchi kung, pilates, kineziologii…) jak být bez bolestí.

Skoro 15 let jsem předcvičovala aerobik a kalanetiku a bylo by tomu tak i nadále, nebýt mého pocitu naprostého vyčerpání. Nebylo to přes noc – postupně vlivem mého životního stylu. Vše jsem chtěla dělat „perfektně“, tak jak to „má“ být – rodinu (3 děti), podnikání v oblasti zahraničního obchodu, překlady, renovování domu i předcvičování. Takže mi bylo jasné, že je potřeba něco změnit – již nevydávat tolik energie, ale naučit se ji čerpat.

Jógu jsem si nejprve začala cvičit doma „potají“ a žasla jsem nad jejími úžasnými a okamžitými účinky v podobě zvýšení energie a větší vyrovnanosti. To mě motivovalo k dalšímu vzdělávání, zkoumání a hledání. V roce 2002 jsem pak složila doktorát z tělesné výchovy a sportu. V té době jsem se již začala zabývat psychosomatikou, kineziologií – absolvovala jsem kurz „Klíč k životu“, Reiki atd.

O něco později jsem objevila knihu Lunární jóga, která mě (hlavně svými tanci, které ovlivňují plodnost) nadchla natolik, že jsem okamžitě vyhledala na webu nejbližší kurzy a začala ji studovat, od roku 2004 pak přímo u její zakladatelky - paní Adelheid Ohligové. I po skončení intenzivního dvouletého studia se 3 x v roce účastním pravidelných doškolování pro lektorky Lunární jógy.

V červnu 2006 jsem absolvovala kurz Hormonální jógy, kterou sestavila Dinah Rodrigues z Brazílie. Hormonální jóga je v podstatě terapii pro ženy s nízkou hladinou hormonů nebo s hormonální nerovnováhou (tj. pro ženy v přechodu - i předčasném, po přechodu, s polycystickými vaječníky, nepravidelnostmi menstruace…) V roce 2007 jsem zorganizovala 1. mezinárodní seminář Hormonální jógy Diny Rodrigues u nás v ČR v Hlavici a v roce 2008 jsem byla spoluorganizátorkou stejného semináře ve Vídni.

Moje vzdělání a praxe

  • Vystudovala jsem FTVS UK v Bratislave, kde jsem  v roce 2002 složila doktorát z tělesné výchovy a sportu.
  • V letech 2003 až 2006 jsem intenzivně studovala Lunární jógu u její zakladatelky Adelheid Ohligové v Německu.
  • 2 - 3 x v roce se pak účastním pravidelných doškolování pro lektorky Lunární jógy.
  • V červnu 2006 jsem absolvovala kurz Hormonální jógy a certifikát jsem získala u Dinah Rodrigues z Brazílie, která Hormonální jógu asi před 26 lety vytvořila.
  • V roce 2007 jsem organizovala 1. mezinárodní seminář Hormonální jógy přímo s Dinou Rodrigues u nás v ČR v Hlavici a v roce 2008 jsem byla spoluorganizátorkou semináře ve Vídni.
  • V červenci 2007 jsem se stala lektorkou jógy pro děti - po ukončení studia u Thomase Bannenberga z Německa.
  • V prosinci 2009 jsem ukončila třísemestrální studium Celostní muzikoterapie na Univerzitě Palackého v Olomouci s PaedDr. Lubošem Holzerem.
  • V červnu 2010 jsem u Diny Rodriguesové získala certifikát na výuku Hormonální jógy pro diabetes. Tento druh HJ může diabetikům pomoci zlepšit jejich zdravotní stav i psychiku, snížit dávky inzulínu a do budoucna předejít eventuálním komplikacím, které někdy toto onemocnění přináší.
  • A v květnu 2013  jsem u ní získala ještě i certifikát na výuku Hormonální jógy pro muže. Bylo to pro mě velmi inspirativní setkání - Dině bylo ten rok 86 let a byla obdivuhodně vitální. Stále ještě zůstává jedinou na celém světě, kdo vyškoluje lektorky a lektory Hormonální jógy.
  • Průběžně se účastním různých seminářů léčebných technik - např. LTVJ, Ruské techniky a Sebeléční.

Nyní své nasbírané vědomosti a zkušenosti již 11 let předávám dál formou cvičení, seminářů, přednášek, kurzů, individuálních hodin a poradenství.

Eva Kulhánková

Myšlenková očista

Co máme ukryto v duši, tak vidíme svět kolem sebe.

Léta jsem si myslela, že musím jít životem, tak jak chtějí rodiče nebo ostatní lidé. Nebyla jsem šťastná, spokojená, zdravá a nevěděla, že takto žít nemusím. Byla jsem naučená „sedávat v koutě, mít zástěru a na ní dvě velké kapsy“ a do nich jsem cpala všechna svá trápení. Měla jsem v sobě chaos, nepracovala jsem automaticky a s chutí. Nevěděla jsem, že mohu žít, jak chci já. Když jsem „vykoukla“ hned jsem byla zase zahnána do kouta. Nesměla jsem mluvit. Byla jsem naučená poslouchat a nemluvit.

Toto vše způsobilo psychické poškození, zdravotní problémy.

Jednou jsem uslyšela větu „máš tolik, kolik dovolíš (sobě)“. Rozebrala jsem jí ze všech stran a začala chápat její smysl. Po určitém čase jsem se rozvedla. Začala jsem si vybírat lidi, se kterými se budu stýkat. Ti, kteří mi jen odebírali energii díky jejich negativnímu postoji, už neměli v mém životě místo. Věta „máš tolik, kolik dovolíš“ se dá vyložit různě. Například pozitivně: Máš tolik, kolik připustíš. K této větě se dá také ale přistoupit negativně. Jestli si ke mně něco dovolíte, ostře se ohradím. Je to jen na nás, jaký bude náš život.

Postupně jsem absolvovala různé psychologicky zaměřené kurzy. Zjistila jsem, že psychologie je moje parketa. Kurz myšlenková očista bylo to pravé, co jsem dlouhá léta hledala a díky němuž jsem prozřela. Začala jsem se starat o své duševní zdraví.

Naučila jsem se ovládat své myšlenky. Vím, že stres bude do mého života přicházet nestále, ale nyní již vím, jak s ním naložit, aby mi neškodil. Naučila jsem se metodu, jak se jej zbavit za 1 minutu. Mé buňky jsou plné pozitivního a negativní se tam jen tak nedostane. Po 20 letech tohoto praktikování jsem zdravá, spokojená a život a jeho běh je v mých očích něco báječného. Vážím si života, chápu ho. Myšlenková očista, má na mém klidném žití 80% podíl. Konečně je má oblíbená věta „mám tolik, kolik dovolím“ zcela naplněna. Jsem šťastná, že mohu nyní tuto metodu šířit dál a pomáhat ostatním ke spokojenému životu.

Svůj život máme jen ve svých rukou  a jestliže se cítíte špatně – můžete to změnit jen vy – ostatní za to nemohou.

Martina Smíšková

Australské květové esence

Martina se již několik let zabývá studiemi, zaměřené na sebepoznání a osobní rozvoj člověka. Je praktikem a jedinou certifikovanou lektorkou Australských květových esencí v České republice a na Slovensku. Základní seminář vedený tvůrcem esencí Ianem Whitem absolvovala v Rakousku. Následujících seminářů se účastnila v Nizozemí a Rakousku. Martina pořádá semináře a přednášky v Praze a okolí. Je moc ráda, že může tuto účinnou léčebnou metodu rozvíjet a šířit dále. Austrálii několikrát navštívila. Krása, rozmanitost, barevnost a mystičnost tamnějších rostlin ji očarovala již při první návštěvě v roce 1997. Většinu svého volného času tráví v přírodě. Martina pěstuje bylinky, věnuje se tai-chi, józe a v zimě lyžování. Mluví anglicky a španělsky. Ráda cestuje, poznává nové lidi a její smysl pro humor je nakažlivý pro každého, kdo je v její blízkosti. Řídí se mottem “Umíš-li si vysnít svůj sen, pak vlastníš i klíč k jeho realizaci” , které sama názorně demonstruje na své osobní cestě. Prostřednictvím australských květových esencí pomáhá Martina lidem najít smysl života a přinést do přítomnosti pocity radosti, smíchu a štěstí.

Lukáš Vondra

Odborný konzultant Feng Shui a fotograf

Jsem odborný konzultant Feng Shui a fotograf. Absolvoval jsem Tradiční Čínskou Školu Feng Shui 168 Roberta Halusky, Českou školu Feng Shui Ing. arch Otakara Chocholy a Ing. Davida Eyera a v rámci The New York Shool of Feng Shui Rogera Greena jsem získal Mezinárodní certifikát. Studium stejných principů, a různých přístupů mých učitelů mi otevřelo cestu k vlastní praxi profesionálního konzultanta Feng Shui. Navíc se věnuji výkladu BA-ZI (čtyř pilířů osudu) jako samostatné disciplíně.

Život je pro mne Cesta a s každým dalším poradenstvím i konzultací mám radost z toho, že vědomosti předávané po tisíce let jsou stále aktuální a hlavně prakticky fungují.

To mi dává mandát dělat a žít dobré FENG SHUI

Můj příběh a moje vzdělání...

Vystudoval jsem strojní průmyslovku a pak Strojní fakultu ČVUT v Praze, dosáhl jistých met, abych se našel jako strojní inženýr v oblasti nákupu a časem se dostal až do vedoucí manažerské pozice farmaceutické firmy a byl zodpovědný za svůj tým a region ČR/SR. To všechno jen proto, abych se jednoho dne musel zastavit a ohlédnout se za tím, co jsem vlastně v životě dokázal, co jsem za ta léta vytvořil, o kolik vylepšil svůj život a o kolik jsem zlepšil své okolí... Rozhlédl jsem se a uviděl podobně tápající vrstevníky a rozhodl se k radikální změně Cesty. 

Začal jsem se naplno věnovat mé celoživotní lásce k fotografii. Měl jsem navíc to štěstí, že mne otestovalo několik nepříjemných životních zkoušek a já potkal Feng Shui. Celý taoistický přístup mne oslovil a neustále si v životě ověřuji, jak jeho principy fungují nejen v lidském těle, ale i při práci s prostorem a dokonce i v životě společenském a poznání sebe sama. To, že Feng Shui využívají v byznysu i celosvětově prosperující obchodní společnosti, mne utvrdilo v tom, že se jedná o něco daleko významnějšího, než je pouze interiérový design a že využití tohoto učení přesahuje hranice, které si sami dáváme. Vystudoval jsem dvě školy Feng Shui, získal mezinárodní certifikaci a začal uplatňovat nabyté vědomosti v praxi. Stále jsem překvapený, jak účinné toto staré učení je i v moderním pojetí světa a jsem šťastný, že jej mohu dál šířit a prohlubovat.