Vejce vždy symbolizovalo plodnost, hojnost, nový život, životní sílu a také úrodnost už od starověku a ve všech kulturách. Z tohoto důvodu ho rolníci před prvním zoráním do půdy každé jaro zakopávali do země, aby jí přineslo úrodnost.
Vejce má ve spojení s velikonocemi až magickou úlohu.
Malování vajíček mělo posílit nový život a také úrodu. Vejce je tajemné – něco v sobě skrývá – je jako zamčený hrob, ve kterém se přesto skrývá život – zde vidíme symbolické spojení se Zmrtvýchvstáním Ježíše a s křesťanskými Velikonocemi.
Prázdná vejce naopak představovala smrt. Proto měly smrtky kolem krku prázdné neobarvené skořápky. Vejce dávali lidé také do hrobu mrtvým jako symbol přechodu z pozemského života do světa mrtvých. Vajíčko symbolizovalo duši, která se vyprostí z tvrdé skořápky lidského těla a volně projde do nadpozemských sfér.
Dříve byla vejce vzácným pokrmem. Střádala se celou zimu, aby jich bylo na Velikonoce dostatek. Vše souviselo také půstem, který Velikonocům předcházel, a při kterém se vejce jíst nesměla, proto lidé netrpělivě čekali, až postní doba skončí.
Syrovými vejci obdarovával hospodář svoje čeledíny – byl to tedy takový velikonoční dar. Posléze byla rozdávána během velikonočních svátků jako almužna žebrajícímu lidu. A když půjdeme ještě dále, začali se jimi obdarovávat koledníci. Zpočátku barvenými vejci obdarovávala děvčata pouze chlapce, na které si potají myslela. Následně se přesunul zvyk na všechny koledníky, kteří navštívili stavení.
Přeji Vám krásné Velikonoce.
Ať pohoda, klid a láska stále zůstává v našich srdcích a lidé k sobě měli blíž.
Jana Hrabalová Bendová
Jsme na sociálních sítích, sledujte nás
E-mailový newsletter
Budeme vás informovat o novinkách u nás ve Studiu a jako prvním vám vždy pošleme nově vypsané termíny seminářů. Pokud máte téma, které byste chtěli u nás v Hortenzii absolvovat, dejte nám vědět.